top of page

BIOGRAFIA

Jacek Łągwa

Jacek Łągwa ur. 11-10-1969 absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Łodzi 

                    Karierę zawodową rozpoczął w szóstym roku życia od współpracy z  Łódzkimi Studiami Opracowań Filmów tzw. "dubbingu". Pierwszą poważną postacią jakiej użyczył głosu był tytułowy Mały Książe w amerykańskim filmie z końca1974 roku pod tym samym tytułem. Jako dziecko wystąpił też w kilku polskich produkcjach filmowych m.in. w dramacie psychologicznym „Pogrzeb świerszcza” w reż. Wojciecha Fiwka w roli Zbyszka ( rok produkcji 1978 ) oraz w spektaklu telewizyjnym „Niezwykłe przygody pana Kleksa” w reżyserii Laco Adamika gdzie wcielił się w rolę Adasia Niezgódki ( rok produkcji 1980 ) 

                     W roku 1984 stworzył pierwszy komercyjny produkt.  Piosenki oraz ilustrację muzyczną do bajki opartej na twórczości  A.A. Milne „ Kubuś Puchatek” wystawianą przez teatr Kolorowy Balonik. Do roku 1992 dla tego teatru stworzył jeszcze kilkanaście piosenek do bajek „Chatka Puchatka” oraz „Książka i Pióro” 

                    W latach 1989-2001 szeroko udzielał się jako kompozytor muzyki do reklam, spektakli teatralnych , teatru telewizji i filmów między innymi :

„Godzina” etiuda filmowa w reżyserii Michała Zabłockiego

„Zbieg” etiuda filmowa w reżyserii Michała Zabłockiego

 „Ptak” w reżyserii Marka Gracza – spektakl Teatru Telewizji

 „Ładna historia” w reżyserii Marka Gracza– spektakl Teatru Telewizji

 „Pokój do wynajęcia” w reżyserii Marka Gracza– spektakl Teatru Telewizji

 „Wielki Testament” F.Villon – musical w reż. Józefa Zbiróga  - produkcja Teatru Adekwatnego w Warszawie wystawiona na deskach Teatru Na Woli

                    W latach 1990 – 1993 członek zespołu Tamerlane założonego przez Marka Sośnickiego i Witolda Karolaka ( wspólnie nagrany  1 album studyjny : „14th century soul” ). W tym okresie zdobywa pierwsze doświadczenia w poważnych studiach nagraniowych ( m.in. najlepsze wówczas w Polsce telewizyjne studio S4 ) oraz wielkich scenach : amfiteatr Sopot i Opole. Tam wraz z zespołem  zdobywa pierwsze nagrody : Krajowy Festiwal Piosenki w Opolu  - nagroda za debiut;

KFP Sopot - nagroda dziennikarzy oraz  Pierwsza Nagroda Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn; pięć nominacji do bursztynowego słowika w kategoriach : najlepszy zespół, najlepszy debiut, najlepsza płyta, najlepszy wokalista i najlepszy teledysk

                    W roku 1993 zajął się aranżowaniem utworów na zlecenie m.in. dla Krystyny Giżowskiej, Bogusława Meca, czy Zbigniewa Górnego. W tym samym czasie rozpoczął swoją karierę w dziedzinie inżynierii dźwięku realizując nagrania w studio Wojciecha Olejnika w Łodzi, oraz zajął się produkcją muzyki do reklam i małych form filmowych współpracując z Agencją Reklamową AVA kierowaną przez Tadeusza Poradę – później producenta pierwszych teledysków zespołu Ich Troje.

                    Dzięki współpracy z firmą AVA nawiązał kontakt z Grupą Artystyczną Łódź Kaliska kreującą sztukę alternatywną dla której komponował muzykę do kilku filmów, między innymi :

3 części filmu "Pamiętam, Pamiętam" - zrealizowane dla TVP z okazji 100-lecia kina

Oraz komedii  „Kolej na film” w reż. Marka Janiaka

W tym samym okresie nawiązał współpracę z Michałem Zabłockim – reżyserem, poetą i literatem tworząc muzykę do kilkunastu reklam, oraz do filmów  „Godzina” i "Zbieg"w jego reżyserii.

 

                   Na początku lat 90' współpracował z  zespołem Varius Manx. Wspólnie nagrali 2 albumy studyjne : „The Beginning” i „The New Shape”

We wrześniu 2004 roku stworzył muzykę do filmu Mikołaja Haremskiego- „Lawstorant” a także zaśpiewał tytułową piosenkę  i wystąpił w roli klezmera śpiewając utwór „Przyjadę tu po ciebie…”

Rok później napisał muzykę do filmu „In the name of…” brytyjskiej produkcji w reżyserii Beaty Hughes

Na początku 2006 roku współpracował jako kompozytor kilku piosenek przy produkcji musicalu „Pan Kazimierz” w reżyserii Łukasza Czuja do tekstów Michała Zabłockiego.

                    Trzy lata później napisał muzykę do musicalu „Przygody damskiego fryzjera” opartego na powieści Eduardo Mendozy w reżyserii Łukasza Czuja wystawionego w chorzowskim Teatrze Rozrywki.

                   W roku 1994 nawiązał współpracę z Michałem Wiśniewskim. Razem otworzyli pierwszy w Polsce Klub Karaoke w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Rok później powołali do życia zespół Ich Troje, w którym Jacek Łągwa do dnia dzisiejszego pełni rolę kompozytora, aranżera, producenta i realizatora dźwięku, oraz wokalisty.

Już pierwszy album zespołu „Intro” okazał się wielkim sukcesem. Płyta sprzedała się w nakładzie ponad stu tysięcy egzemplarzy zyskując status „złotej”, a wylansowane wówczas utwory „Prawo” i „Jeanny” do dziś pozostają wizytówką zespołu.

                    Z zespołem nagrał i wydał łącznie dziesięć albumów studyjnych: Intro (1996), ITI Cd. (1997), 3 (1999), Ad. 4 (2001), Po piąte... a niech gadają (2002), 6-ty ostatni przystanek (2004), 7 grzechów głównych (2006), Ósmy obcy pasażer (2008), Pierwiastek z dziewięciu (2017) i Projekt X ( 2021 ). Za album Ad. 4  zespół otrzymał certyfikat siedmiokrotnej platynowej płyty za sprzedaż w ponad 700 000 egzemplarzy.

 

                    Z Ich Troje wylansował przeboje: „Powiedz”, „Zawsze z Tobą chciałbym być...”, „Razem a jednak osobno” ,”Tobą oddychać chcę” „Tango straconych” czy „Keine Grenzen – Żadnych granic”. Zdobył nagrodę publiczności podczas konkursu „Premier” w ramach 38. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a także cztery  Superjedynki w kategoriach: przebój roku ("Powiedz"), płyta pop ("Ad. 4"), wydarzenie muzyczne i zespół roku. Zdobył także nagrody publiczności i Grand Prix 24. Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w 2001 w Karlshamn. Zespół „Ich Troje” dwukrotnie reprezentował Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji (2003, 2006).

                    Wspólnie koncertowali w kilkunastu krajach świata. Osiem razy odwiedzili Amerykę Północną występując w USA i Kanadzie. Trzy razy zorganizowali trasę objazdową  wokół USA i Kanady za każdym razem grając w 50 miastach i pokonując 15 000 mil.

 

                     W roku 2002 Jacek Łągwa został nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Realizacja Dźwięku, otrzymał „Mikrofonu Popcornu” za przebój roku 2001, oraz w roku 2015 „Kryształowe Serce” Polsatu za całokształt dokonań i serce do muzyki.

W roku 2010 wydał solowy album pt. „Rozdział drugi”

W latach 2014 – 2016 pracował jako prezenter radiowy

Wieloletni członek ZAiKS, kompozytor kilkuset utworów utworów

W roku 2020 otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura w Sieci na realizację projektu „Jan Kochanowski – poezja poprzez muzykę”

                   

 

bottom of page